Незабаром розпочнеться посів озимих сільськогосподарських культур, тож до початку посівної саме час дізнатися, наскільки якісне насіння буде висіяне під урожай наступного року.

Одним із основних факторів одержання високих врожаїв є використання на посів  насіння з високими сортовими та посівними якостями.   Таке насіння дає змогу без додаткових  витрат  на придбання добрив, пестицидів забезпечити належний розвиток рослин, знизити негативний вплив бур’янів, хвороб, шкідників , а значить підвищити врожайність культури і якість одержуваної продукції, поліпшити екологічний стан поля.

Перевірка якості насіння перед сівбою – гарантія в майбутньому отримати добрий  урожай.  Зрозуміло, що кондиційне насіння дасть більшу віддачу.

Відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській оласті  інформує:

щоб бути впевненим в якості посівного матеріалу та мати відповідні документи на нього,   можна  звернутися до ДУ «Полтавська обласна фітосанітарна лабораторія»,  де визначать такі показники насіннєвого матеріалу:

-аналізування чистоти і відходу насіння;

-аналізування маси 1000 насінин ;

-аналізування вологості;

-аналізування схожості та енергії проростання;

-аналізування домішки насіння інших культур;

-аналізування заселеності насіння шкідниками(прихована форма);

-аналізування заселеності насіння шкідниками (явна форма);

За результатами аналізувань видається протокол випробувань.

В Україні діє «ДСТУ 2240-93. Насіння сільськогосподарських культур. Сортові та посівні якості», та «ДСТУ 4138-2002. Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості», де враховано посівні характеристики для насіння. Всі дослідження проводяться згідно вимог  цих стандартів.

Відділ акредитований національним агентством з акредитації України згідно  вимог ДСТУ ISO/IEC 17025:2017 «Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій».

За детальною інформацією звертайтеся за адресою:

м. Полтава, вул. Козака,1, кабінет № 202, 203,  тел.0958583700.

Проби  приймаються і через відділення №31 «Нової пошти» у м. Полтава.

Визначення посівних та сортових  якостей насіння або товарних якостей садивного матеріалу  здійснює   також  орган  з оцінки відповідності ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції». У Полтавській області на сьогодні працює його філія, яка у своєму складі має 3 лабораторії м. Полтава (вул. Міщенка, 2а), м. Лубни (вул. Толстого,85), м. Глобино (вул. Центральна,311).  Якість посівного матеріалу можна перевірити і  у ТОВ «АГРОСЕРТ» -  м. Полтава, вул. Панянка,48 та інші.  На сайті профільного міністерства     розміщено Реєстр органів з оцінки відповідності (інформація про наявні акредитовані лабораторії) https://agro.me.gov.ua/ua/file-storage/reyestr-organiv-z-ocinki-vidpovidnosti, де можна отримати більш детальну інформацію.

Потрібно пам’ятати, що використання якісного посівного матеріалу означає  отримання дружних сходів, із яких, власне, й починається вирощування високих врожаїв.

Головний спеціаліст відділу контролю

у сфері насінництва та розсадництва

ГУ Держпродспоживслужби в

Полтавській області                                                                                        В.І. Залізняк