Як виявляють фальшиві посвідчення водія, кому вигідно їх продавати та як боротися з шахраями?
Патрульна поліція продовжує фіксувати фальшиві посвідчення водія. Днями на Полтавщині виявили двох водіїв з підробленими документами. Про це повідомляє на своїй сторінці соціальних мереж Патрульна поліція Полтавської області.
За порушення правил дорожнього руху патрульні зупинили легковик. Під час перевірки документів виявилося, що посвідчення водія кермувальника має явні ознаки підробки та з’ясували, що згідно з базами Національної поліції такого документа не існує.
Другий випадок схожий на попередній. Кермувальник надав для перевірки посвідчення водія, яке мало ознаки підробки, а звіривши його за базою даних, поліцейські виявили розбіжності категорій зазначених у документі.
За використання завідомо підроблених документів передбачено відповідальність частиною 4 статті 358 Кримінального кодексу України. Це карається штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 2 років.
Підроблені посвідчення водія зовні схожі на оригінали, але їх немає у державних реєстрах і вони не відображаються у застосунку Дія чи в Кабінеті водія. Однак підробки продовжують користуватися популярністю. Зловмисники створюють сайти, де пропонують свої послуги і продають фальшиві посвідчення водія.
Темою посвідчень водія також користуються шахраї задля отримання фінансових даних користувачів. Зловмисники створюють фішингові ресурси з пропозицією продажу нібито справжніх посвідчень водія. У такий спосіб вони отримують доступ до електронних гаманців громадян і надалі привласнюють гроші потерпілих.
Щоб не стати жертвою шахраїв, дотримуйтеся порад кіберполіції, які зібрані на сайті «Кібер Брама». На цьому ресурсі можна дізнатися про шахрайські схеми та боротьбу з фейками. «Кібер Брама» містить практичні поради, як безпечно користуватися мережею. Наприклад, як захистити свій гаджет та облікові записи, яким має бути пароль, як безпечно користуватися соцмережами чи здійснити покупки в Інтернеті, як уникнути шкідливого контенту, як розпізнати ворожий фейк тощо. Проєкт «Кібер Брама» створений Консультативною місією Європейського Союзу в Україні за ініціативи Департаменту кіберполіції Національної поліції України, у партнерстві з громадською організацією МІНЗМІН та компанією Yedynka.
Сервісні центри МВС закликають бути відповідальними громадянами та користувачами Інтернету і допомагати викрити шахраїв. Якщо ви помітили ознаки шахрайства в Інтернеті або стали жертвою кіберзлочину — подайте електронне звернення до кіберполіції за посиланням. Закликаємо не користуватися послугами шахраїв, чесно здавати іспити та отримувати посвідчення водія у сервісному центрі МВС.
Консультацію щодо послуг сервісних центрів МВС можна отримати за телефоном (044) 290-19-88 або на сторінках Головного сервісного центру МВС в Фейсбук та Інстаграм. Відповіді на найпоширеніші питання та корисну інформацію черпайте на сайті.