Держпродспоживслужба продовжує виконувати одну із своїх основних функцій – здійснення контролю за дотриманням суб’єктами господарювання норм чинного законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні державних регульованих цін (тарифів).
Так, на виконання доручення Прем’єр-міністра України від 08.05.2022 № 11381/0/1-22, починаючи з травня, фахівці Держпродспоживслужби здійснили 851 позаплановий захід державного нагляду (контролю) на ринку пального. Встановлені порушення у 641 випадку, що становить 75% від загальної кількості здійснених перевірок.
За результатами проведених заходів прийнято 542 рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій на загальну суму 74,7 млн гривень.
Типовими порушеннями порядку формування, встановлення та застосування цін на пальне є:
завищення граничного рівня торговельної надбавки, чим порушено вимоги пункту 414 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236,
невиконання суб’єктами господарювання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 341 в частині декларування зміни роздрібних цін на пальне.
Варто наголосити, що відповідно до підпункту 69.27 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану в Україні, податковим органам надано право здійснювати державний контроль (нагляд) та спостереження у сфері ціноутворення відповідно до Закону України «Про ціни і ціноутворення» з урахуванням особливостей, встановлених цим пунктом.
Податкові органи здійснюють контроль за дотриманням платниками податків вимог законодавства щодо встановлених державою фіксованих цін, граничних цін та граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) шляхом проведення фактичних перевірок.
Так, на підставі актів про результати фактичних перевірок, складених головними управліннями ДПС в областях, Держпродспоживслужбою винесено 115 рішень про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін на загальну суму 31,3 млн гривень.
З метою запобігання випадків порушень суб’єктами господарювання вимог порядку формування, встановлення та застосування цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, Держпродспоживслужба здійснює цінові спостереження і продовжує роботу щодо запобігання порушень у сфері ціноутворення.