Menu

                                                               

ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ

СЕРГІЇВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ

РІШЕННЯ

 

27.03.2023                                                                                                         №24

Про заборону спалювання листя, залишків сухої рослинності та побутових відходів на території Сергіївської сільської ради

 

Відповідно до статті 22, 30 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», Санітарних правил утримання територій населених місць № 42-128-4690-88, п.4.8 Кодексу України про адміністративні правопорушення (ст.77-1), у зв’язку з різким збільшенням у весняний та в осінній період порушень природоохоронного та санітарного законодавства – масовим спалюванням опалого листя, сухої трави та відходів, з метою запобігання погіршенню якості атмосферного повітря, виконавчий комітет Сергіївської сільської ради ВИРІШИВ:

 

  1. Заборонити спалювання листя, залишків сухої рослинності та побутових відходів на території Сергіївської сільської ради.
  2. Голові адміністративної комісії Ілляшенко Н.В. забезпечити оперативне реагування на звернення громадян про спалювання відходів.
  3. Керівникам підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, тримати на постійному контролі санітарно-екологічний стан власних та прилеглих територій, санітарно-захисних зон та не допускати понаднормового накопичення відходів та їх спалювання.
  4. Виконавчому комітетові сільської ради організувати проведення роз’яснювальної роботи з населенням про недопущення спалювання твердих побутових відходів, опалого листя, стерні, залишків сухої рослинності, здійснювати постійний контроль за дотриманням Правил благоустрою Сергіївської сільської ради.
  5. В разі виявлення порушень спільно із представниками відділу поліції складати протоколи про адміністративні правопорушення на фізичних та юридичних осіб та подавати на розгляд адміністративної комісії.
  6. Контроль за виконанням даного рішення покласти на виконавчий комітет сільської ради.

 

Сільський голова                                                                             Ігор ЛІДОВИЙ

Про заборону спалювання листя, залишків сухої рослинності та побутових відходів на території Сергіївської сільської ради

27.03.2023

Весною та восени у нас прийнято спалювати опале листя та сміття. В пік весняного та осіннього паління повітря в населених пунктах стає важким і гірким, збільшуються випадки захворювань дихальних шляхів.

Чим шкідливе спалювання опалого листя, сухої трави та сміття?

При згорянні однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється близько 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. В тліючому без доступу кисню листі виділяється бенз-а-пірен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин.

Додаткова проблема полягає в тому, що з листям як правило горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. При згорянні поліетиленового пакету, в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони, як правило, стають причиною першіння в горлі, кашлю. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні. При горінні гуми, окрім згаданого, утворюються канцерогенна сажа і сприяючі респіраторним захворюванням оксиди сірки. Особливо важко людям, які страждають на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти. До вогнища нерідко потрапляють ДВП, ДСП, фанера. Ці матеріали містять формальдегідні смоли, до складу яких входять формальдегіди і можуть бути пофарбовані масляною фарбою, що містить свинець.

Прикро визнавати, та найчастіше біля вогнищ можна побачити дітей – дошкільного і молодшого шкільного віку, вплив диму на чиї організми особливо небезпечний.

Окрім безпосередньої шкоди людському здоров'ю, спалювання рослинних залишків становить суттєву загрозу для природи: з листям згоряють зимуючі корисні комахи; руйнується ґрунтовий покрив (вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми), відбувається збіднення ґрунту; знищується насіння і коріння трав'янистих рослин; пошкоджуються нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння; в 2-4 рази зростає промерзання ґрунту.

Крім того, виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, зростає загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків, погіршується видимість на дорогах, збільшується частота ДТП.

Нагадуємо!

Розведення вогнищ, спалювання листя, рослинності та сміття заборонено законодавством України та передбачає адміністративну і кримінальну відповідальність з відповідним накладенням штрафів.

Відповідаючи на питання: «А що ж треба робити з опалим листям і залишками рослинності?» можна сказати, що найкращою і єдиною альтернативою спалюванню листя є компостування. Кожний власник присадибної ділянки на своєму господарському дворі може зробити компостну яму, зберігаючи в ній рослинні залишки. В результаті не буде забруднюватись повітря, а за півроку буде змога мати власне безкоштовне добриво.

 

Начальник відділу земельних відносин

та комунальної власності виконавчого комітету Сергіївської сільської ради

 

                   Валентина ГАЛЬ

 

 

Карта захисних споруд полтавської області

вгору