ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ
СЕРГІЇВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ
РІШЕННЯ
25 серпня 2025 року №92
Про схвалення прогнозу бюджету Сергіївської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки
Керуючись статтями 140, 142 Конституції України, статтею 75 Бюджетного кодексу України, підпунктом 1 пункту «а» статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на виконання Плану заходів щодо складання прогнозу бюджету Сергіївської сільської територіальної громади на 2026 – 2028 роки, затвердженого рішенням виконавчого комітету Сергіївської сільської ради від 19 травня 2025 року №54, виконавчий комітет Сергіївської сільської ради ВИРІШИВ:
Сільський голова Ігор ЛІДОВИЙ
СХВАЛЕНО
Рішення Виконавчого комітету
Сергіївської сільської ради
«25» серпня 2025 року №92
ПРОГНОЗ
бюджету Сергіївської сільської територіальної громади
на 2026 – 2028 роки
(середньостроковий бюджетний період)
(16518000000)
(код бюджету)
І. Загальна частина
Прогноз бюджету Сергіївської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки (далі – Прогноз) — це стратегічний документ планування показників бюджету Сергіївської сільської територіальної громади (далі — бюджет ССТГ), який е основою для складання проекту бюджету на 2026 рік i визначає основні напрями дій у середньостроковій перспективі, які сприятимуть досягненню довгострокових стратегічних цілей.
Прогноз розроблено відповідно до статті 751,752 Бюджетного кодексу України, підпункту 1 пункту а статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2025p. № 774 «Про схвалення бюджетної декларації на 2026-2028 роки», наказів Міністерства фінансів України від 23.05.2025p. № 271 «Методичні рекомендації щодо організації середньострокового бюджетного планування на місцевому рівні», від 02.06.2021p. № 314 «Про затвердження типової форми прогнозу місцевого бюджету та Інструкції щодо його складання», Стратегії економічного розвитку Сергіївської сільської територіальної громади до 2027 року, листа Міністерства фінансів України від 09.07.2025 року №05120-08-6/19235 «Щодо особливостей середньострокового бюджетного планування та складання розрахунків до прогнозів місцевих бюджетів», бюджетних пропозицій головних розпорядників бюджетних коштів на 2026 - 2028 роки.
Прогноз сформовано як дієвий механізм управління бюджетним процесом з метою встановлення взаємозв’язку між стратегічними цілями розвитку громади та можливостями бюджету у середньостроковій перспективі, забезпечення прозорості, передбачуваності та послідовності бюджетної політики, досягнення економічної i соціальної ефективності політики місцевого розвитку, визначення довгострокових інвестиційних програм, досягнення організаційної чіткості i ефективності виконання задач, поставлених перед територіальною громадою.
В умовах тривалих бойових дій значно зростають видатки на підтримку військових формувань та заходи з обороноздатності; будівництво укриттів; відновлення пошкодженої, внаслідок ворожих атак інфраструктури та житлового фонду; підтримку ветеранів війни, військовослужбовців та членів ïx сімей, членів сімей загиблих (померлих) Захисників i Захисниць України;
підтримку внутрішньо переміщених осіб; впровадження нових, актуальних на даний час видів соціальних послуг.
На тлі реформування системи управління публічними інвестиціями обсяги капітальних видатків плануються також для реалізації публічних інвестиційних проектів i програм публічних інвестицій відповідно до пріори тезованого переліку, який затверджено інвестиційною радою.
Прогноз базується на принципах збалансованості, обґрунтованості, ефективності та результативності.
Мета Прогнозу полягає у формуванні послідовної та передбачуваної бюджетної політики на рівні громади шляхом створення дієвого механізму управління бюджетним процесом, встановлення зв'язку між стратегічними цілями та можливостями бюджету в середньостроковій перспективі.
На середньострокову перспективу основними завданнями бюджетної політики є:
концентрація ресурсів бюджету Сергіївської сільської територіальної громади на виконанні пріоритетних цілей i завдань, спрямованих на відновлення i соціально-економічний розвиток територіальної громади;
забезпечення про активного механізму управління бюджетними коштами, підвищення ефективності управління бюджетними коштами, що забезпечить вчасне прийняття виважених рішень;
застосування дієвих методів економі бюджетних коштів;
забезпечення стабільного функціонування бюджетних установ та виконання заходів, передбачених цільовими бюджетними програмами;
вжиття дієвих заходів щодо трансформування мережі бюджетних установ в установи нового типу, які спроможні надавати якісні послуги на рівні європейських стандартів;
запровадження ефективних заходів з енергозбереження в бюджетних установах i закладах;
визначення та виконання завдань соціально-економічного розвитку територіальної громади з врахуванням ïx пріоритетності;
дотримання принципу забезпечення рівних гендерних прав i можливостей під час розподілу видатків головними розпорядниками бюджетних коштів за бюджетними програмами;
удосконалення системи результативних показників з метою підвищення якості надання послуг у відповідних сферах;
підтримка структурних реформ в реальному секторі економіки;
створення реального підґрунтя для виконання місцевими органами влади своїх повноважень в частині надання якісних публічних послуг та ефективного функціонування бюджетної системи;
залучення інвестицій в економіку Сергіївської сільської територіальної громади.
На середньострокову перспективу основними цілями та очікуваними результатами, яких планується досягти в рамках виконання завдань Прогнозу є: забезпечення надходжень до бюджету Сергіївськоїсільської територіальної громади з урахуванням позитивної динаміки у порівнянні з попередніми роками;
-підвищення прозорості та ефективності управління бюджетними коштами шляхом використання елементів програмно - цільового методу планування i виконання місцевих бюджетів;
-забезпечення фінансових пропорцій згідно з планом економічного i соціального розвитку територіальної громади;
-створення ефективної мережі бюджетних установ територіальної громади;
-розширення видів соціальних послуг населенню та підвищення ïx якості;
-справедливий розподіл бюджетних коштів з урахуванням гендерних аспектів (особливостей умов життя та потреб жінок, чоловіків та/або ïx груп) та ïx врахування під час планування i виконання бюджетних програм;
-стимулювання інвестиційної складової бюджету територіальної громади;
-створення комфортних умов проживання в громаді.
Прогноз розрахований в умовах максимальної невизначеності, спричиненої активними бойовими діями, постійними змінами як зовнішніх, так i внутрішніх факторів впливу, невизначеності щодо подальшого розвитку безпекової ситуації, пришвидшення інфляційних процесів, динаміки міграційних процесів тощо.
Але незважаючи на умови максимальної невизначеності, трирічне планування сприяє більш ефективному розподілу ресурсів i підвищенню прозорості бюджетного процесу. Окрім того, його результати будуть корисними після стабілізації економічної ситуації, що буде особливо актуальним після завершення активних бойових дій.
Однак, існують ризики, які можуть вплинути на реалізації цього Прогнозу. Можливими ризиками невиконання прогнозних показників можуть бути:
-тривалість та інтенсивність бойових дій;
-зміни в економічному середовищі викликані повномасштабним вторгненням Російської Федерації;
-погіршення демографічної ситуації;
-пришвидшення інфляційних процесів;
-зростання тарифів на оплату комунальних послуг та енергоносіїв більшими темпами, ніж враховано в Прогнозі;
-погіршення результатів діяльності суб’єктів господарювання, що може призвести до зменшення надходжень до бюджету податку на доходи фізичних осіб, податку на прибуток;
-виникнення обставин непереборної сили природного, епідеміологічного, політичного, соціального характеру тощо та прийняття органами влади рішень щодо введення заборон та обмежень, які унеможливлюють виконання суб’єктами господарювання договірних зобов’язань або підставою для ïx звільнення від податкових зобов'язань;
-зміни в податковому законодавстві стосовно надходжень місцевих бюджетів в сторону ïx скорочення.
Ці ризики можуть суттєво вплинути на досягнення визначених у Прогнозі цілей i загалом мати негативний вплив на соціально-економічне становище територіальної громади, тому даний Прогноз може бути скоригований як у бік поліпшення, так i в бік погіршення відповідно до зміни військової, політичної та економічної ситуації й можливої реалізації ризиків.
Максимальна невизначеність триває, тож треба бути готовими коригувати Прогноз відповідно до зміни військової та політичної ситуації й можливої реалізації ризиків.
Сергіївська сільська територіальна громада включає в себе старостинські округи, до складу яких увійшло3 ради, та 13 населених пунктів колишнього Гадяцького району Полтавської області.
Структура бюджетоутворюючої промисловості громади складеться здебільшого з сільського господарства, близько 85% земель громади мають сільськогосподарське призначення, загальна площа сільськогосподарських› угідь на території громади становить 16 776,44 га.
Найбільші сільськогосподарські підприємства, які ведуть господарство на землях громади, це — ТОВ «Вікторія-Агро», CTOB «Лободіно», ТОВ «Aгpo Край», CTOB «Дружба-Нова».
На території Сергіївської сільської територіальної громади знаходиться 3 водних об’єктів площею 97,58 га, з них38 ставків - загальною площею - 54, га.
Нафтогазова промисловість відіграє значну роль в екологічному та економічному стані сільської територіальної громади. Наявність газових родовищ робить галузь найбільш перспективною, що впливає на зайнятість населення i на створення нових робочих місць, видобутком природного газу газового конденсату на території громади займаються підприємства - НГВУ «Полтава Нафтогаз» , ПАТ « Укртранснафта»
Крім того під час підготовки Прогнозу враховано: Індекс споживчих цін (у середньому до попереднього року):
2026 рік — 109,7%;
2027 рік — 107,1%;
2028 рік — 105,6%.
Розміри мінімальної заробітної плати:
з 1 січня 2026 року — 8 688 гривень;
з 1 січня 2027 року — 9 374 гривні;
з 1 січня 2028 року — 10 059 гривень.
Розміри посадового окладу працівника I тарифного розряду Сдиної тарифної
сітки:
з 1 січня 2026 року — 3 470 гривень;
з 1 січня 2027 року — 3 744 гривні;
з 1 січня 2028 року — 4 018 гривень.
Прожитковий мінімум.’
на одну ocoбy для пдацездатних осіб для осіб, які втратили
працездатність
2026 рік3171 гривень 3288 гривень 2564 гривень
2027 рік3358 гривень 3482 гривень 2715 гривень
2028 рік3536 гривень 3667 гривень 2859 гривень
Міжбюджетні трансферти, передбачені в обсягах визначених Бюджетною декларацією та прогнозами місцевих бюджетів.
III. Загальні показники бюджету
Прогнозні показники бюджету на 2026-2028 роки включають прогнозні показники бюджету Сергїівської сільської територіальної громади за основними видами доходів, фінансування, видатків i кредитування, а також обсяг публічних інвестицій на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних просктів та програм публічних інвестицій з урахуванням середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій територіальної громади.
У цілому фінансовий pecypc Прогнозу бюджету Сергіївської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки становить:
ДОХОДИ
2026 рік - 113 449 840 грн (зростання до 2025 року - 11 197 612 грн (+10,9 %);
2027 рік - 119 365 164 грн (зростання до 2026 року - 5 915 324 грн (+ 5,2 %);
2028 рік - 123 764 521 грн (зростання до 2027 року - 4 399 357 грн (+ 3,7 %).
ВИДАТКИ
2026 рік - 113 449 840 грн
2027 рік - 119 365 164 грн
2028 рік - 123 764 521 грн
Загальні показники бюджету Сергїівської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки наведені у додатку 1 до цього Прогнозу.
Прогноз доходів бюджету на 2026 — 2028 роки визначений на підставі прогнозних макропоказників економічного i соціального розвитку України та чинних норм податкового та бюджетного Законодавства, динаміки бази оподаткування, показників зростання державних стандартів, показників виконання бюджету у попередніх i поточному бюджетних періодах, положень нормативно - правових актів міської ради про встановлення місцевих податків та зборів.
Пріоритетними завданнями податкової політики в середньостроковому періоді є:
-забезпечення стабільних податкових надходжень, необхідних для фінансування першочергових витрат;
-розширення бази оподаткування;
-підвищення ефективності податкового адміністрування, в тому числі місцевих податків i зборів;
-мінімізація можливостей для зловживань платниками податків.
3 метою збільшення податкової бази та залучення додаткових надходжень до сільського бюджету визначено такі пріоритетні завдання:
-сприяння створенню нових робочих місць;
-проведення заходів детінізації трудових відносин у сфері зайнятості населення, легалізації трудових відносин та виплати заробітної плати, дотримання суб’єктами господарювання вимог законодавства щодо мінімального розміру заробітної плати;
-перегляд укладених договорів оренди земельних ділянок на предмет відповідності розміру орендної плати нормам Податкового кодексу України;
-збільшення власних надходжень бюджетних установ;
-перегляд ставок місцевих податків i зборів.
Прогнозні показники доходів бюджету сформовані з урахуванням існуючої податкової бази та реалізації завдань із розширення ii потенціалу.
Прогнозні показники дохідної частини на середньостроковий період розраховані з урахуванням:
-зупинення тимчасового спрямування до загального фонду бюджетів територіальних громад податку на доходи фізичних осіб у розмірі 4 відсотки за рахунок відповідного зниження нормативу відрахування такого податку до загального фонду державного бюджету;
-спрямування, починаючи з 2027 року, податку на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення військовослужбовців, що сплачується (перераховується) згідно з Податковим кодексом України у розмірі 60 відсотків на відповідній території України до загального фонду бюджетів територіальних громад
-зарахування 5 відсотків рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значения (природного газу, нафти та газового конденсату) до бюджетів територіальних громад;
-використання чинних ставок оподаткування, зокрема, з основних податків.
Крім того, на прогнозні показники доходів бюджету матимуть вплив:
-зростання макропоказників та соціальних стандартів, що збільшить податкове надходження з податку на доходи фізичних осіб, місцевим податкам i зборам (податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, єдиного податку платників I та II груп) та надходження від адміністративних зборів та платежів.
-продовження у 2026-2028 роках діі пільг зі сплати земельного податку резидентам - суб’єктам космічної діяльності, які отримали ліцензію на право ii здійснення та беруть участь у реалізації ратифікованих Верховною Радою України міжнародних договорів (угод) України з питань космічної діяльності щодо створення космічної техніки (включаючи агрегати, системи та комплектуючі для космічних комплексів, космічних ракет-носіїв, космічних апаратів та наземних сегментів космічних систем), за земельні ділянки виробничого призначення згідно з переліком, який затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Показники доходів бюджету Сергіївської сільської територіальної громади (без врахування міжбюджетних трансфертів) зростають, а саме: у 2026 році порівняно з плановим показником 2025 року на 3342873 грн або
3,49%, у 2027 році порівняно з прогнозним показником 2026 року на 4 791 000 грн або на 4,83%, а у 2028 році порівняно з прогнозним показником 2027 року 3 275 000 грн a6o на 4,11%.
Основним джерелом формування дохідної частини бюджету громади, як i в попередні періоди, залишатиметься податок та збір на доходи фізичних осіб. Прогноз надходжень з податку на доходи фізичних осіб розраховано відповідно до єдиної ставки (18%) оподаткування доходів фізичних осіб, сталого підвищення мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму. На надходження цього податку матимуть вплив чисельність штатних працівників,
зростання середньомісячної заробітної плати найманих працівників. Темпи росту податку на доходи фізичних осіб прогнозуються у 2026 році на рівні 107,25%, у 2027 році — 108,69%, у 2028 році -105,47%.
Розрахунок прогнозної суми податку на майно (плата за землю, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) на 2026-2028 роки проведено за підсумками фактичних надходжень за попередні роки, та з урахуванням зростання розміру мінімальної заробітної плати. Темпи росту з податку на майно прогнозуються у 2026 році на рівні 99,06 %, у 2027 році -99,06 %, у 2028 році -99,06% .
Прогнозний обсяг єдиного податку на 2026-2028 роки розраховано з урахуванням положень Податкового кодексу України, фактичних надходжень, кількості платників,. На збільшення єдиного податку у середньостроковому періоді матимуть вплив зростання мінімальної заробітної плати (для платників I групи), прожиткового мінімуму для працездатних осіб (для платників II групи) та індекс споживчих цін (для платників III групи).
Показники доходів бюджету Сергіївської сільської територіальної громади наведені у додатку 2 до цього Прогнозу.
Протягом 2026-2028 років отримання кредитів в банківських i фінансових установах на реалізацію публічних інвестиційних проектів, програм публічних інвестицій та надання місцевих гарантій не планується.
На 2026-2028 роки публічні інвестиції плануються в таких обсягах: 2026 рік — 10 531 195 грн, 2027 рік — 6 521 079 грн, 2028 рік — 1 573 021 грн.
Пріоритетні галузі та основні напрями публічного інвестування на 2026 — 2028 роки відповідно до Стратегії розвитку Сергїівської територіальної громадина період до 2027 року визначаються Середньостроковим планом пріоритетних публічних інвестицій на 2026—2028 роки.
3 метою досягнення стратегічних цілей розвитку територіальної громади та забезпечення реалізації завдань, спрямованих на відновлення інфраструктури, стимулювання соціально-економічного розвитку i покращення якості життя громадян протягом 2026—2028 років Середньостроковим планом пріоритетних публічних інвестицій на 2026—2028 роки пропонується визначити 2 ключові сектори (галузі) для публічного інвестування, які передбачають 3 пріоритетних напрями публічних інвестицій (основні напрями публічного інвестування), що узгоджуються із завданнями Плану соціально-економічного розвитку Сергіївської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки та мають найвищий рівень пріоритетності серед інших напрямів відповідної галузі (сектору):
освіта - комфортний та без бар’єрний простір; конкурентоспроможна, безпечна та екологічна громада ;
довкілля – комфортний та без бар’єрний простір, конкурентоспроможна, безпечна та екологічна громада.
Стратегічними цілями публічних інвестицій на 2026-2028 роки є безпека, покращення якості освітніх послуг та поліпшення технічного стану’ та благоустрою прибережних зон річки.
Обсяги публічних інвестицій на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проектів та програм публічних інвестицій з урахуванням середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій Сергіївської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки відображені у додатку 9.
Розподіл коштів на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проектів та програм публічних інвестицій здійснюватиметься сільською комісією з питань розподілу публічних інвестицій Сергіівської сільської територіальної громади з урахуванням результатів пріоритизації відповідних проектів та програм, включених до Середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій та єдиного проектного портфеля публічних інвестицій Сергіівської сільської територіальної громади, ступеня ïx готовності до реалізації відповідно до Порядку розподілу коштів бюджету Сергіївської сільської територіальної громади на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проектів та програм публічних інвестицій.
Реформування системи управління публічними інвестиціями впродовж 2026-2028 років здійснюватиметься відповідно до Дорожньої карти реформування системи управління публічними інвестиціями.
Під час формування видаткової частини бюджету Сергіївської сільської територіальної громади у середньостроковому періоді основним прагненням є досягнення цілей державної політики в межах ресурсних можливостей бюджету територіальної громади, спрямовування коштів на заходи відповідно до ïx пріоритетності та актуальності, а також з урахуванням економного використання коштів за діючими бюджетними програмами.
Прогнозні показники видатків та кредитування бюджету Сергіївської сільської територіальної громади на 2026 - 2028 роки відображені на підставі поданих головними розпорядниками коштів пропозицій до Прогнозу, а саме:
граничні показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету головним розпорядникам коштів - додаток 6;
граничні показники видатків бюджету за Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету - додаток 7.
В процесі формування видаткової частини бюджету враховані прогнозні розміри мінімальної заробітної плати та посадового окладу працівника першого тарифного розряду Єдиної тарифної сітки на 2026-2028 роки відповідно до Бюджетної декларації, схваленої постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2025 року N 774, а саме:
мінімальна заробітна плата:
з 1 січня 2026 р. в розмірі 8 688 гривень;
з 1 січня 2027 р. в розмірі 9 374 гривні;
з 1 січня 2028 р. в розмірі 10 059 гривень;
посадовий оклад працівника I тарифного розряду Єдиної тарифної сітки:
з 1 січня 2026 р. в розмірі 3 470гривень;
з 1 січня 2027 р. в розмірі 3 744 гривні;
з 1 січня 2028 р. в розмірі 4 018 гривень.
В першу чергу при формуванні видаткової частини прогнозу бюджету враховано вимоги статті 77 Бюджетного кодексу України щодо забезпечення потреби в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати, на проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв'язку, які споживаються бюджетними установами.
Основним завданням бюджетної політики на місцевому рівні на 2026- 2028 роки залишатиметься забезпечення стабільності, результативності, стійкості та збалансованості бюджету територіальної громади, ефективне використання бюджетних коштів в умовах обмеженості бюджетних ресурсів. Фінансування видатків бюджету Сергіївської сільської територіальної громади, цільових програм на період до 2028 року здійснюватиметься в рамках жорсткої економі бюджетних коштів. В цих умовах визначальним стане підвищення ефективності видатків, що відбуватиметься на основі ïx пріоритетності та оцінки ступеня досягнення очікуваних результатів.
Надання кредитів з сільського бюджету в 2026-2028 роках не планується
(додаток 8).
За окремими бюджетними програмами пріоритетними видатками будуть визначені видатки на соціально-культурну сферу. У 2026-2028 роках головними завданнями будуть такі:
Державне управління
Пріоритетними завданнями апарату сільської ради та ii виконавчих органів с належне фінансове забезпечення функціонування органів місцевого самоврядування для здійснення ними повноважень, визначених Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та іншими нормативно- правовими актами.
Метою діяльності е організаційне, інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення функціонування органів місцевого самоврядування, керівництво та управління виконавчими органами у відповідних сферах для ефективного представлення інтересів територіальної громади та здійснення від ii імені та в її інтересах функцій i повноважень місцевого самоврядування, визначених Конституцією та законами України. Пріоритетним напрямком у сфері державного управління е забезпечення створення та підтримки сприятливого життєвого середовища, необхідного для всебічного розвитку людини, ii самореалізації, захисту ii прав, надання населенню місцевим самоврядуванням, утвореними установами та організаціями високоякісних i доступних адміністративних, соціальних та інших послуг, створення належних матеріальних, фінансових та організаційних умов для забезпечення здійснення власних i делегованих повноважень.
Освіта
Пріоритетом розвитку виконання бюджетних програм по Освіті в частині повноважень, які відповідно до Бюджетного кодексу відносяться до місцевого рівня, є створення механізмів стійкого розвитку освітнього простору, утримання закладів освіти, рівного доступу молодих людей громади до повноцінної якісної освіти згідно з ïx інтересами, нахилами i потребами; розвитку освіти як відкритої державно - громадської системи; розбудова безпечної та інклюзивної системи освіти за допомогою наближення освітніх послуг учням з особливими освітніми потребами максимально до місця ïx проживання, врахування індивідуальних потреб i можливостей таких здобувачів освіти; забезпечення функціонування ефективної та територіально доступної мережі інклюзивно-ресурсних центрів; забезпечення доступності мистецької i позашкільної освіти, соціального захисту дітей, педагогічних, інших працівників закладів та установ освіти.
Прогнозом сільського бюджету на 2026 рік видатки на програму «Освіта» становлять 32 850 950 грн., в 2027 році — 33 919 920 грн., в 2028 році 36 203 920 грн. Реалізація освітніх послуг буде здійснюватися через існуючу мережу освітніх закладів, а саме: 3 заклади загальної середньої освіти та 3 заклади дошкільної освіти.
Соціальний захист та соціальне забезпечення
Пріоритетними завданнями у сфері соціального захисту та соціального забезпечення є сприяння забезпеченню соціально-вразливим верствам населення об’єднаної громади гідного рівня життя шляхом надання пільг окремим категоріям громадян з оплати послуг зв'язку, компенсаційних виплат на пільговий проїзд автомобільним транспортом окремим категоріям громадян, пільгового медичного обслуговування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, надання допомоги на поховання учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни, забезпеченням соціальними послугами за місцем проживання громадян, які не здатні до самообслуговування у зв'язку з похилим віком, хворобою, інвалідністю, наданням соціальних гарантій фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування i потребують сторонньої допомоги та інші заходи у сфері соціального захисту i соціального забезпечення (надання матеріальних допомог на лікування, поховання, учасникам ATO, учасникам бойових дій на території інших держав, ліквідаторам внаслідок аварії на ЧАЕС, видатки, пов'язані з наданням підтримки внутрішньо переміщеним та/або евакуйованим особам у зв’язку із введенням воєнного стану, матеріальних допомог діючим військовослужбовцям, грошових допомог сім'ям загиблих, зниклих безвісти під час захисту Батьківщини в період дії воєнного стану).
За рахунок коштів сільського бюджету у 2026-2028 роках планується утримання Центру надання соціальних послуг Сергіївської сільської ради Миргородського району Полтавської області.
Видатки сільського бюджету на утримання Центру надання соціальних послуг Сергіївської сільської ради прогнозуються по програмі «Соціальний захист та соціальне забезпечення” на 2026 рік в сумі 13 611 750 грн., на 2027 рік в сумі 13 928 704 грн., на 2028 рік — 14 255 201 грн.
Культура i мистецтво
Пріоритетними завданнями розвитку у сфері культури i мистецтва е розвиток культури та охорона культурної спадщини на території ТГ,
забезпечення доступності всіх видів культурних послуг i культурної діяльності для кожного громадянина, відродження та розвиток національних традицій; створення сприятливих умов для повноцінної реалізації творчих здібностей, забезпечення культурних потреб i інтересів різних верств населення, через функціонування закладів культури та народні колективи.
Прогнозний обсяг видатків громади на культуру становить на 2026 рік 4 334 590 грн., на 2027 рік — 5 319 470 грн., на 2028 рік — 4 794 760 грн.
За рахунок цих коштів в 2026 - 2028 роках будуть утримуватися 4 заклади бібліотечної системи, 5 будинків культури та інші заходи в галузі культури i мистецтва.
Житлово-комунальне господарство
Пріоритетними напрямками розвитку житлово - комунального господарства є задоволення потреб мешканців громади в ycix видах житлово- комунальних послуг, створення комфортних умов для проживання та надання їм якісних житлово-комунальних послуг, забезпечення утримання в належному стані сільських доріг, зелених зон, кладовищ, зон відпочинку, прибережної смуги, забезпечення функціонування системи вуличного освітлення, належне утримання об’єктів комунальної власності, системи водопостачання сіл, збільшення обсягів робіт ремонту об’єктів благоустрою, поступова переорієнтація житлово-комунального господарства на енергоефективний шлях.
У сфері дорожнього господарства у прогнозному періоді передбачається здійснити заходи із поліпшення транспортно-експлуатаційного стану існуючих автомобільних доріг, проведення робіт з ремонту доріг громади, ремонту тротуарів, підвищення безпеки дорожнього pyxy.
Граничні показники видатків Сергіївської сільської територіальної громади з бюджету головним розпорядникам бюджетних коштів наведено в додатку 6 до цъого прогнозу. Граничні показники видатків бюджету Сергіївської сільської територіальної громади за Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування бюджету наведено в додатку 7 до цього прогнозу.
Прогнозний обсяг видатків громади на житлово-комунальне господарство становить на 2026 рік -12 850 680 грн., на 2027 рік - 12 632 450грн., на 2028 рік — 13 252 202 грн.
VII. Взаємовідносини бюджету з іншими бюджетами
Із державного бюджету (на підставі Бюджетної декларації) прогнозуються отримати освітню субвенцію в таких розмірах: в 2026 році - 14 204 700 грн., в 2027 році - 15 326 400 грн., в 2028 році - 16 448 000 грн. Також планується отримання іншої субвенції з місцевого бюджету протягом 2026-2028 років на загальну суму 190 225 грн.
Крім того, заплановано надання міжбюджетних трансфертів іншим бюджетам по загальному фонду на утримання об’єктів спільного користування. До бюджету Петрівсько-Роменської сільської територіальної громади прогнозується фінансова підтримка для покращення матеріально-технічної бази на утримання об’єктів спільного користування чи ліквідації негативних наслідків діяльності на 2026 рік - 1 219 743 грн., на 2027 - 1 306 718 грн., на 2028 рік – 1 381 107 грн.
До бюджету Гадяцької міської територіальної громади заплановано надати міжбюджетні трансферти на 2026 рік в сумі - 2 905 373 грн., 2027 рік — 3 051 111 грн., 2028 рік — 3 249 331 грн..
До районного бюджету Миргородського району заплановано передати субвенцію на загальну суму 300 000 грн. протягом 2026-2028 років.
Показники міжбюджетних трансфертів передбачені в додатках 10, 11.
VIII. Інші положення та показники прогнозу бюджету
Прогнозні показники сільського бюджету на 2026-2028 роки надані в додатках 1-11 до пояснювальної записка.
Начальник фінансового відділу Валентина ЛОБОДА