З метою запобігання виникнення нещасних випадків, надзвичайних ситуацій, загибелі бджолосімей при застосуванні пестицидів інформуємо населення, сільськогосподарських виробників, якими нормативними документами необхідно користуватись, та як діяти в випадку загибелі бджіл.

Забезпечення охорони бджіл в Україні здійснюється згідно Закону України «Про бджільництво» №1492-3 від 22.02.2000 року.  Профілактика отруєнь бджіл здійснюється у відповідності з вимогами статті 30, цього Закону, при суровому дотриманні регламентів застосування токсичних для бджіл речовин в навколишньому середовищі. Обробіток нектароносів проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові та вечірні години, не допускають обробіток квітучих  медо-пилконосів та бур»янів під час масового льоту бджіл, на період обробок необхідно вивезти пасіку у безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін передбачений обмеженням при застосуванні конкретних отрутохімікатів. Згідно статті 37, вищезгаданого Закону, фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносів, зобов»язані не пізніше ніж за три доби до початку обробітку попередити через засоби масової інформації пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10-ти кілометрів від оброблених площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строки дії його токсичності.

Крім вищезгаданого Закону в Україні діє «Інструкція щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл», зареєстрована в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2001 року №131/5322 і є обов»язковою до виконання всіма державними органами, підприємствами, установами і організаціями не залежно від відомчої підпорядкованності та форм власності посадовими особам та громадянами.

У випадках загибелі бджіл пасічнику необхідно зробити наступне:

1. Звернутися до місцевої влади з письмовою заявою про отруєння бджіл.

Після чого повинна бути створена комісія до складу, якої необхідно  залучити депутатів

місцевої ради, представників товариства бджолярів, та державних служб (ветаринарного

підприємства, служби захисту рослин, екологічної установи).

Комісія  оглядає пасіки, виявляє причини загибелі бджіл, відповідальних за цю загибель та

розмір збитків. Складається акт в, якому  зазначається  де, коли, в який час, за якої

температури, яким отрутохімікатом оброблялась культура, фаза розвитку рослини, характер

загибелі бджіл (поодиноке, масове), ступінь ураження у відсотках і силу сімей після

отруєння, чи попереджались пасічники відповідно до Закону Укрвїни «Про бджільництво»

та згаданої  вище інструкції.

1. Взяти проби бджіл (мертвих і живих), зразки оброблених рослин і разом з копією акта

складеного комісією  подати в державну лабораторію підпрємства ветеринарної медицини.

Термін доставки проб не повинен перевищувати одну добу. Акт комісії і єкспертиза

лабораторії - основні документи, які відіграють вирішальну роль у суді.

1. Маючи акт і лабораторний дослід, який підтверджує факт отруєння і визначає отруту, слід

письмово звернутися про відшкодування збитків, передати справу до суду.

З метою недопущення отруєння бджіл кожному пасічнику слід заздалегідь познайомитися з керівником господарства, агрономами, фермерами, тієї місцевості куди будуть кочувати зі своїми бджолосім»ями, залишити їм свої телефони, адресу, нагадати їм про особливості обробітку нектароносів, в тому числі їх строки, недопущення обробітку в фазу цвітіння, а також про відповідальність у разі отруєння бджіл. Налагодити дружні стосунки, толерантні взаємовідносини, постійне спілкування.

І тоді «божа комаха» віддячить пасічнику всіма бджолопродуктами, а товаровиробника – щедрими врожаями.

Державний фітосанітарний інспектор  Полтавської області                   Шелист Т.В.

Державний фітосанітарний інспектор  Полтавської області                   Красюк Г.С.

Провідний фахівець                                                                            Самойленко І.В.

Гарантії працівникам, які проходять військову службу

Відповідно до частини  2 статті 39 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" в редакції від 08.02.2015 року зі змінами, внесеними Законом України від 15.01.2015 року № 116-VIII, за громадянами України, які призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийняті на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, зберігається місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування та форми власності.

Обмеження щодо застосування праці неповнолітніх

У трудовому законодавстві в інтересах охорони здоров’я підлітків існують певні обмеження, що стосуються усіх працівників, молодших вісімнадцяти років. Зокрема, у статті 190 КЗпП встановлено заборону на застосування праці неповнолітніх на важких роботах і на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах (Перелік важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці неповнолітніх, затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України від 31 березня 1994 р. № 46).

Порядок розрахунку з працівником під час звільнення

Відповідно до статті 47 Кодексу законів про працю України обов'язок власника або уповноваженого ним органу провести розрахунок з працівником і видати йому трудову книжку.