Якісний садивний матеріал - запорука отримання високих врожаїв.
Садівництво в Україні — одна з провідних галузей. Країна завдяки своїм природно-кліматичним і ґрунтовим умовам є одним із найкращих місць для вирощування багаторічних фруктових, ягідних , горіхоплідних культур, винограду та ін., що дозволяє отримувати високоякісну продукцію
Основою успіху в цій справі є садивний матеріал (саджанці), який має відповідати високій якості та мати легальне походження, оскільки від першого залежить отримання здорових багаторічних насаджень, висока врожайність та належна якість плодово–ягідної продукції, а від другого – най-більш вигідні умови її збуту.
Зараз галузь садівництва розвивається, а це означає, що бажаючих придбати якісний сертифікований садивний матеріал більше, аніж можливостей забезпечити потребу його легальними підприємствами. Значний обсяг садивного матеріалу вирощується та поширюється виробниками , не внесеними до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва ; тому садивний матеріал часто не сертифікується.
При купівлі несертифікованого садивного матеріалу у таких суб’єктів, може виникнути ризик придбання неякісного садивного матеріалу, який буде не відповідати заявленим сортовим і товарним якостям, адже в таких розсадниках не проводилась апробація маточних насаджень та садивного матеріалу, лабораторні дослідження на наявність вірусних та вірусоподібних патогенів, а також, за необхідності, генетичне визначення відповідності сорту. Від такого «нелегального» обігу садивного матеріалу страждають не лише добросовісні виробники і реалізатори, а й держава несе збитки, недоотримуючи від збору податків і утрачаючи свою репутацію.
Для попередження придбання фальсифікованого садивного матеріалу, відділ контролю у сфері насінництва та розсадництва Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області звертає увагу споживачів на необхідність дотримання певних правил під час вибору садивного матеріалу.
Статтею 15 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» передбачено введення в обіг садивного матеріалу тільки після сертифікації. Це означає , що партії садивного матеріалу для реалізації повинні супроводжуватись Сертифікатами, що засвідчують його якість . Ці документи повинні зберігатися на місці здійснення торгівлі та надаватися за першою вимогою. Усі видані та отримані офіційно сертифікати можна перевірити у відкритому Реєстрі сертифікатів, держателем якого є Мінагрополітики. Сертифікація можлива за умови, що садивний матеріал належить до сорту, занесеного до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, або до Переліку сортів рослин ОЕСР, тих рослин, до схем сертифікації яких приєдналася Україна та які вирощуються з метою експорту та за сортовими або товарними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва.
Проведення сертифікації та видача сертифікатів відбувається згідно з Порядком проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2017 №97 «Про затвердження Порядку проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал та форм сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал».
На придбаний садивний матеріал гарантії діють протягом строку, визначеного в сертифікаті.
Кожна партія садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися :
Використовувати для посадки садивний матеріал, що не має відповідного сертифіката, забороня-ється.
Відділ контролю у сфері насінництва та розсадництва ГУ Держпродспоживслужби В Полтавській області здійснює державний нагляд (контроль) за обігом садивного матеріалу , надає консультативну допомогу суб’єктам господарювання, які займаються виробництвом, заготівлею, розмноженням, реалізацією і використанням садивного матеріалу багаторічних фруктових, ягідних , горіхоплідних культур, винограду і ін. Та рекомендує дотримуватись вищевикладених порад , щоб придбати і висадити саме такі саджанці, які при відповідному догляді даватимуть максимальні врожаї.
Головний спеціаліст відділу контролю
у сфері насінництва та розсадництва
ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській
області В.І.Залізняк